Özel bir yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetiştirme programı sonrası, yeterlilik sınavına tabi tutulan müfettiş, uzman, denetmen, kontrolör, denetçi gibi kadrolara KPSS-A Grubu kadrolar, bu kadrolara atanabilmek için yapılan sınavlara da KPSS-A denilmektedir. Bu kadrolara genel olarak İktisadi ve İdari Bilimler, Siyasal Bilgiler ve Hukuk Fakültesi mezunları başvurabilmektedir. KPSS-A kadrolarına başvuracak adaylar başvuru yapmak istediği kamu kurum ve kuruluşlarının KPSS-A kadrolarında belirtilen görevlere ilişkin giriş sınavı şartlarında belirtilen KPSS puan türünden asgari puanı almak zorundadır. KPSS-A grubu sınav sonucuna göre kurumlar minimum 70 puan almak zorundadır. Bu puan kuruma göre değişmektedir.

KPSS-A grubu kadroları için hangi puan türünün kullanılacağı kurumun yapacağı yazılı ya da sözlü sınav ilanında bildirilmektedir. Örneğin, gelir uzman yardımcılığı için gelen ilanda alımın hangi puan türüyle olacağını ve başvuru için adayın alması gereken en az puanı belirtmektedir. KPSS sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren KPSS-A için 2 yıl geçerlidir.

Sınavdan sonra gerekli taban puanı aldıktan sonra kurum ilanlarını, ilanda belirtilen yaş, bölüm, puan türü gibi genel ve özel şartlara sahip olmak da gerekmektedir. Kurumlar yeterli puanı alan 10 ya da 20 katı kadar adayı sınava çağırabilmektedir.

KPSS-A’da bir puan türünün hesaplanabilmesi için adayın o puan türünün testinden en az bir net yapmış olması gerekir. KPSS-A puan türlerinin hesaplanabilmesi için adayların Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavlarına girmesi zorunludur. A Grubu sınavlarına müracat için 35 yaş sınırı vardır.

A Grubu kadrolara ‘yardımcı’ veya ‘stajyer’ statüsünde başlanır. Genellikle 3 yıllık bir yardımcılık süresi vardır. Ardından yeterlilik sınavına girilir, yeterlilik sınavında başarılı olamayanlar ise kurumlarında düz memur olarak görevlerine devam ederler.

A Grubu kadrolara müracat eden adaylar GK – GY Testine de girdikleri için çift yıllardaki B Grubu kadrolarına da başvurabilirler.

KPSS-A ‘ya  İİBF, Siyasal Bilgiler ve Hukuk Fakülteleri’nden mezun ya da bir yıl içerisinde mezun olacaklar müracat edebilir.

A grubu kadrolar için hesaplanan puan türünde YDS AĞIRLIKLARI kaldırılmıştır.

KPSS-A sınavında Ekonometri testi kaldırılmıştır.

KPSS-A + GY-GK SINAV PROGRAMI

ALAN BİLGİSİ 
İktisat205 Saat
Maliye70 Saat
Muhasebe80 Saat
Anayasa Hukuku25 Saat
İdare Hukuku ve İdari Yargı30 Saat
Medeni Hukuk35 Saat
Borçlar Hukuku25 Saat
Ticaret Hukuku30 Saat
İcra - İflas Hukuku25 Saat
Ceza Hukuku30 Saat
TOPLAM550 SAAT
GENEL KÜLTÜR - GENEL YETENEK 
Matematik100 Saat
Sayısal Mantık10 Saat
Türkçe30 Saat
Sözel Mantık10 Saat
Tarih80 Saat
Coğrafya40 Saat
TOPLAM270 SAAT ALAN DERSİ

Kasım 24, 2020

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anıyor; aydınlık, fikri ve vicdanı hür, üreten ve sorgulayan nesiller yetiştirmek…

COVID-19 TEDBİRLERİ ALINARAK SINIFLARIMIZ OLUŞTURULMAKTADIR
Temmuz 5, 2020

KURUMUMUZA MASKESİZ GİRİŞ YASAKTIR. GÜNLÜK TEMİZLİK YAPILMAKTA VE HAFTALIK DEZENFEKTE EDİLMEKTEDİR SOSYAL MESAFE KURALLARINA UYGUN BİR…

ÖĞRETMEN OLMAK İÇİN SON FIRSAT
Haziran 17, 2020

1 Temmuz itibariyle öğretmen adayları için hızlandırılmış KPSS EĞİTİM BİLİMLERİ kurslarımız başlıyor. > 120 saat ders…

MEMUR OLMAK İSTEYENLER
Haziran 17, 2020

22 haziranda başlayacak olan KPSS LİSANS ve KPSS ÖNLİSANS hızlandırılmış yaz grubu kurslarımız başlıyor...