Milli Eğitim Bakanlığı’nda görev alabilmek için öğretmen adaylarının girmeleri gereken sınavdır. Bu sınavda öğretmen adaylarının mülakata çağırılabilmesi için gerekli puanı almaları gerekir. Öğretmen adaylarından ÖABT sınavına girmeyecek olanlar P 10 puanı ile atanacaktır. Başka bir ifade ile bu adaylar yalnızca Eğitim Bilimleri ve Genel Kültür – Genel Yetenek Sınavı’ndan aldıkları puan ve mülakat sonuçlarına göre atanabileceklerdir.

EĞİTİM BİLİMLERİ TESTİ KAPSAMINDA HANGİ DERSLERDEN SORU SORULMAKTADIR?

Öğrenme Psikolojisi, Gelişim Psikolojisi, Ölçme ve Değerlendirme, Rehberlik ve Özel Eğitim, Program Geliştirme, Öğretim İlke ve Yöntemleri, Sınıf Yönetimi, Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı

Öğretmen adaylarına Genel Kültür ve Genel Yetenek testinden 120, Eğitim Bilimlerinden 80 soru sorulmaktadır. Öğretmen Adayları çift yıllardaki P3 Puanı ile aynı zamanda memur kadrolarına da başvurabilirler. Ancak diplomları olsa bile aynı anda iki öğretmenlik branşından tercihte bulunamazlar. Sözleşmeli bir kadroya yerleşmeleri halinde istifa edip atandıkları diğer kuruma hemen geçebilirler. Atandıkları halde atandığı kuruma gitmeyen öğretmenlerin yeniden atanabilmesi için 1 yıllık bekleme süresini doldurması gerekir. Atanan öğretmenler atandıkları kurumda 4 yıl sözleşmeli ardından 2 yıl kadrolu olmak üzere toplam 6 yıl çalıştıktan sonra tayin isteme hakkına sahip olurlar. Öğretmen adaylarının KPSS sonuçları sınav tarihinden itibaren bir yıl geçerlidir.

ÖABT NEDİR?

Kısaca Öğretmenlik Alan Bilgisi Sınavı’nı ifade etmektedir. Öğretmen adaylarının alanı ile ilgili yeterliliklerini ölçmektedir. Türkçe Öğretmenliği, İlköğretim Matematik Öğretmenliği, Fen ve Teknoloji Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Tarih Öğretmenliği, Coğrafya Öğretmenliği, Matematik Öğretmenliği, Fizik Öğretmeniliği, Kimya Öğretmenliği, Biyoloji Öğretmenliği, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği, Rehber Öğretmenlik, Sınıf Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Beden Eğitim Öğretmenliği, İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmenliği branşlarında öğretmenlik alan testi zorunludur. ÖABT Puanı 121’dir. Sınav süresi branşa göre 120 ile 150 dakika arasında değişmektedir. ÖABT sınavının bir bölümü alan eğitimi, diğer bölümü ise alan bilgisi ile ilgili soruları kapsar.